Zawierając jakąkolwiek umowę, zawsze chrońmy swoje interesy. Ta zasada dotyczy nas bezwzględnie także podczas kupowania używanego auta. Często zdarza się, że sama umowa kupna-sprzedaży samochodu jest skonstruowana na korzyść sprzedającego. Jeśli nie jesteśmy prawnikami, możemy nie wyłapać haczyków zawartych w kontrakcie podsuniętym przez właściciela pojazdu. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się podczas kupna używanego samochodu i pokazujemy wzór bezpiecznej umowy kupna-sprzedaży auta.

 

Umowa kupna samochodujak się zabezpieczyć?

 

Kupno auta, którego prawdziwy stan techniczny nie został wcześniej udokumentowany, może przysporzyć nam kłopotów. Niektórzy właściciele sprzedawanych samochodów próbują przekonać kupujących do podpisania umowy kupna, która nie będzie dla nich bezpieczna. Gdy zgodzimy się na niekorzystne dla nas warunki, możemy sporo stracić. Składając nasz podpis na dokumencie, poświadczamy prawdziwość zawartych w nim informacji. Jeśli już po transakcji okaże się, że stan techniczny auta odbiega od zapewnień sprzedającego, trudno będzie nam dochodzić swoich roszczeń. Co w takim razie powinna zawierać bezpieczna umowa kupna-sprzedaży samochodu, aby obie strony mogły być zadowolone?

 

Umowa kupnasprzedaży samochodu wzór

 

Umowa sprzedaży auta powinna zawierać dokładne dane sprzedającego i kupującego z ich dowodów osobistych oraz szczegółowe dane auta z dowodu rejestracyjnego. Bardzo ważne jest, aby we wzorze dokumentu znalazł się zapis, że sprzedający jest wyłącznym właścicielem samochodu, a pojazd nie posiada wad prawnych ani nie jest przedmiotem w żadnym postępowaniu. Dzięki temu obronimy się przed kupnem kradzionego samochodu, zawarciem nieważnej transakcji z fikcyjną osobą oraz zajęciem naszego auta przez komornika, który potraktuje je jako zabezpieczenie w prowadzonej sprawie. Istotnym punktem umowy kupna-sprzedaży auta jest potwierdzenie kupującego, że stan techniczny samochodu jest mu znany. Dobrze przed tym dokładnie sprawdzić pojazd i porównać wyniki oględzin z informacjami zawartymi w ogłoszeniu sprzedaży.

 

Na miejsce zakupu auta wybierzmy się z wydrukowaną własną wersją bezpiecznej umowy kupna-sprzedaży samochodu. W ten sposób zapewnimy obu stronom uczciwą transakcję.