Nawet jeśli nie jesteśmy fanami aut z początku tego stulecia, musimy przyznać, że produkowano wtedy całkiem solidne pojazdy. Jeżeli kilkunastoletni samochód jest utrzymany w dobrym stanie, może jeszcze posłużyć niejednemu kierowcy. Sprawdzi się jako pierwsze auto niedoświadczonego nastolatka, dodatkowy samochód w rodzinie albo główny środek lokomocji podczas dojazdów do pracy i wypadów za miasto. Przy kupnie auta do 10 tysięcy złotych kluczem do sukcesu jest wybranie modelu, który dobrze zachowuje się po latach. Przed podjęciem decyzji powinniśmy też solidnie przetestować nasz planowany nabytek.
Jakie auto do 10 tysięcy złotych?
W tej grupie cenowej znajdziemy wiele modeli samochodów. Począwszy od tych, które nadają się już tylko na złom po takie, którymi śmiało możemy wybrać się nawet w podróż na wiele kilometrów. Za kilka tysięcy złotych kupimy pojazdy produkowane pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i na początku lat dwutysięcznych. Będą to auta wygodne w obsłudze, w miarę nowoczesne, z dodatkowym wyposażeniem — klimatyzacją czy poduszkami powietrznymi. Możemy więc liczyć na spory wybór egzemplarzy o niezłym komforcie jazdy. Musimy jednak uważać na bardzo zróżnicowany stan najtańszych samochodów dostępnych na rynku.
Tani samochód — jaki wybrać?
Powinniśmy odpuścić sobie auta z dieslem. Te cztery kółka na pewno będą miały duży przebieg mimo tego, co może pokazywać licznik. Przejechane 500 tysięcy kilometrów mocno eksploatuje samochód. Uwagę skierujmy więc na mniej wysłużone benzyniaki. Zatem jakie auta w przedziale do 10 tysięcy złotych będą godne polecenia? Te, którymi warto się zainteresować, to:
- Audi a3 (8l) 1.6 102 KM i 1.8 125 KM – kompaktowe auto z niższej klasy średniej
- BMW serii 3 e46 2.0 150 KM, 2.5192 KM i 3.0 231 KM – wygodny pojazd z dużą ilością miejsca dla kierowcy i pasażerów, uznawany za „luksusowy”
- Citroen C1 – mały model, który doskonale sprawdzi się jako samochód miejski
- Ford Focus Mk1 – kolejne auto z niższej klasy średniej, które na początku tego stulecia cieszyło się ogromną popularnością
- Ford Mondeo Mk3 – wygodna limuzyna, która bardzo dobrze się prowadzi
- Opel Astra 2 z silnikiem 1.6 – praktyczny kompaktowy samochód, który jest tani w utrzymaniu
- Opel Corsa C – małe autko, które ucieszy fanów jazdy po mieście
- Renault Megane 2 – kompaktowy francuz do wygodnego podróżowania
- Skoda Fabia 1 – popularny, solidny miejski model
- Toyota Aygo – niewielki, zwinny miejski samochód
- Toyota Yaris 1 z silnikiem 1.0 i 1.3 – łatwa w prowadzeniu i niedroga w utrzymaniu
- Volkswagen Golf 4 1.6 102 KM – cieszący się ogromną popularnością, tani i wytrzymały.
Kupno najtańszego auta — co jeszcze warto wiedzieć?
Wśród aut do 10 tysięcy złotych znajdziemy zarówno auta kompaktowe, jak i klasy średniej, premium i sportowe. Wybierając samochód, kierujmy się nie tylko wygodą, ale też zdrowym rozsądkiem. Utrzymanie modelu wyższej klasy będzie kosztować więcej niż auta kompaktowego. Przeliczmy więc, czy lepiej wyjdziemy na kupnie limuzyny, czy skromniejszego samochodu, dzięki któremu nie obciążymy swojego comiesięcznego budżetu. Pamiętajmy, żeby przed transakcją dobrze przetestować swój wybór z pomocą fachowca. Ten profesjonalnie oceni stan techniczny pojazdu i w razie potrzeby ostudzi nasze emocje. Jeśli auto ma ukryte poważne usterki, naprawa samochodu za 10 tysięcy złotych może nas kosztować drugie tyle.
Gdzie szukać tanich i dobrych samochodów? Najszybszym sposobem na znalezienie dobrego auta do 10 tysięcy złotych jest przejrzenie sprawdzonych ogłoszeń motoryzacyjnych. Takie oferty znajdziecie na portalu LuMotors, który publikuje ogłoszenia od sprzedawców samochodów z całej Polski.